اخبار

بازگشت
  رئیس سازمان غذا و دارو در مراسم افتتاح نمایشگاه ایران هلث:

  رشد تولید تجهیزات پزشکی/کاهش قیمت تجهیزات پزشکی در دولت تدبیر و امید

  دانلود فایل

  تاریخ آخرین بروز رسانیچهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

  دکتررسول دیناروند روز دوشنبه در مراسم افتتاح نمایشگاه ایران هلث، افزود:با اجرای طرح تحول سلامت در دولت تدبیر و امید، دسترسی مردم به خدمات سلامت و به تبع آن به تجهیزات پزشکی به شدت افزایش پیدا کرده است و با توجه به کاهش قیمت این ملزومات، توانستیم هزینه‌های سلامت را کنترل کنیم.

  به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سازمان غذا و دارو " ایفدانا "، دکتررسول دیناروند روز دوشنبه در مراسم افتتاح نمایشگاه ایران هلث، افزود: رشد تولید داخلی تجهیزات پزشکی را هم داریم اما هنوز به سهم مورد نظر در مقابل بازار وارداتی نرسیده ایم.
  وی با اشاره به ایجاد بازار خرید دو هزار میلیارد تومانی دارو و تجهیزات پزشکی از شرکت های دانش بنیان از سوی وزارت بهداشت، اظهارکرد:عمده این بازار را شرکت‌های دولتی تشکیل می دهند.
  رئیس سازمان غذا و دارو گفت: بیمارستان های دولتی قدرت خرید بالایی دارند و وزارت بهداشت، دستورالعمل هایی صادر کرده است و این بیمارستان ها ، موظف هستند، تجهیزات داخلی را خریداری کنند.
  دکتردیناروند افزود: هرگاه بین تجهیزات پزشکی تولید داخل و وارداتی، محصول مشابهی وجود داشته باشد، ترجیح می‌دهیم از تولید داخل استفاده کنیم و این موضوع ، ابلاغ شده است.

  **کاهش هزینه ارزی تجهیزات پزشکی وارداتی در دولت یازدهم
  رئیس سازمان غذا و دارو گفت: میزان واردات تجهیزات پزشکی در سال های گذشته، متغیر و بین 800 میلیون تا یک میلیارد و 200 میلیون دلار بوده است.
  دکتردیناروند خاطرنشان کرد: هزینه ارزی تجهیزات پزشکی وارداتی در سال 95، کاهش محسوس با میانگین کاهش 35 درصدی نسبت به سال های گذشته داشته است.
  وی ادامه داد: بسیاری از لوازم پزشکی وارداتی را با قیمت کمتری نسبت به سه تا چهار سال قبل می خریم.
  وی افزود: این امر با روش های جدید اتخاذ شده قیمت گذاری میسر شده است. با اجرای طرح تحول سلامت و در سال 93 ، مکانیسم های کاهش قیمت‌ها را بکار بردیم.
  رئیس سازمان غذا و دارو اضافه کرد: در نتیجه بکارگیری این مکانیسم ها، بطور مثال قیمت یک استنت قلبی که چهار سال قبل، چهار میلیون تومان بود به یک و نیم میلیون تومان و قیمت 500 هزار تومانی یک لنز چشم به 200 هزار تومان رسید.
  وی یادآور شد: هم اکنون سهم واردات تجهیزات پزشکی به تولید داخل، 60 به 40 است که می خواهیم این نسبت را برعکس کنیم که با توجه به مسیر طی شده در سه تا چهار سال گذشته، مطمئنا قابل حصول است و امیدواریم این روش را بتوانیم ادامه دهیم.
  دکتر دیناروند افزود: این روش، علاوه بر مدنظر قرار دادن کیفیت و دسترسی به تجهیزات پزشکی به حمایت از تولید داخل و رضایت بیماران توجه دارد.
  وی خاطرنشان کرد: با اجرای طرح تحول سلامت در دولت تدبیر و امید، دسترسی مردم به خدمات سلامت و به تبع آن به تجهیزات پزشکی به شدت افزایش پیدا کرده است و با توجه به کاهش قیمت این ملزومات، توانستیم هزینه‌های سلامت را کنترل کنیم.

  ** شرایط سخت رقابت تولید کنندگان داخلی با خارجی ها
  رئیس سازمان غذا و دارو گفت: تولید داخلی تجهیزات پزشکی، کار راحتی نیست و رقابت بین تولید کنندگان داخلی با خارجی سخت است.
  دکتر دیناروند تصریح کرد: تولید کنندگان خارجی، سرمایه و امکانات بیشتری دارند و به همین علت، ما گاهی تضمین خرید تولیدات داخلی را انجام می دهیم.
  وی خاطرنشان کرد: به همین منظور، محدودیت های واردات تجهیزات پزشکی را نیز اعمال می کنیم و هرجا که توان داخلی از نظر کمی و کیفی پاسخگوی نیاز بازار باشد، واردات محدود می شود.


  بیستمین نمایشگاه تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی، صنایع دارویی و گردشگری سلامت (ایران هلث) از 25 تا 28 اردیبهشت ماه از 10 صبح تا 6 بعدازظهر در محل نمایشگاه بین المللی تهران دایر است.

بخش نظرات
نظر دهید

Browse by Audience

لینکهای داخلی

Browse by Audience

لینکها