بازگشت

  بخشنامه افزایش مدت زمان اعتبار آزمایش جهت ترخیص

  دانلود فایل

  تاریخ آخرین بروز رسانیچهارشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۴

  معاون محترم غذا و دارو  دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سراسر کشور

  موضوع: بخشنامه افزایش مدت زمان اعتبار آزمایش جهت ترخیص

  شماره:162581/655

  تاریخ: 27/12/1393

  سلام علیکم؛

  در راستای اجراء ماده 23  دستورالعمل اجرایی ساخت و ورود مواد غذایی و بهداشتی و به منظور جلوگیری از توقف محموله های وارداتی در گمرک و تسریع انجام امور؛ خواهشمند است دستور فرمایید با توجه به مصوبه شماره 6330/2 مورخ 13/10/93 کمیته فنی و قانونی غذایی و آشامیدنی و مصوبه شماره 1281/3مورخ 29/9/93کمیته فنی و قانونی آرایشی وبهداشتی،  مدت اعتبار آزمایشات جهت صدور مجوز ترخیص و مصرف محصولات ثبت شده که دارای پروانه بهداشتی ورود معتبر می باشند یکسال با رعایت موارد ذیل در نظر گرفته شود:

  1. نداشتن سابقه عدم انطباق در ارتباط با محصول و همچنین عدم وجود شکایت و تخلف ثبت شده
  2.  تقبل مسئولیت انجام آزمایشات کنترل کیفی لازم و اطمینان از ایمنی و سلامت محصول و تقبل مسئولیتهای قانونی و اجتماعی ناشی از عرضه و مصرف توسط مسئول فنی و مدیر عامل در مورد محموله هایی که در مدت اعتبار نتایج آزمایشات ترخیص می شوند.
  3. گزارش مستمر آزمایشات کنترل سلامت و کیفیت محصولات وارداتی و سطح عرضه
  4. دارا بودن انبارهای مناسب با آدرس مشخص

  در این صورت در زمان ورود اولین محموله نسبت به صدور مجوز ترخیص و عدم مصرف و سپس نمونه برداری و ارسال نمونه به آزمایشگاه معتبر اقدام لازم با رعایت کلیه مقررات بعمل آمده و در صورت تائیدیه آزمایشگاه تا یکسال صدور مجوز ترخیص و مصرف جهت محموله های بعدی بلامانع است.

  البته با توجه به تشخیص و نظریه فنی معاونت غذا و دارو ناظر بهداشتی گمرک ورودی در مورد هر یک از محصولات وارداتی ضمن بازرسی از محموله می تواند نمونه برداری و آزمایش انجام شود که در این صورت تا صدور مجوز مصرف توسط دانشگاه ناظر، محموله در انبار معرفی شده توسط وارد کننده باقی می ماند.

   در فاصله اعتبار نتایج آزمایشات بمدت یکسال مسئول فنی شرکت وارد کننده (در خصوص کالاهای فرآیند شده) موظف به نمونه برداری از محموله وارداتی و ارسال به آزمایشگاه جهت کنترل سلامت و کیفیت بوده و در صورت تایید مصرف توسط مسئول فنی، کالا اجازه توزیع خواهد داشت که ضمن لزوم حفظ سوابق، گزارش آن به دانشگاه علوم پزشکی ناظر نیز ارسال می گردد.                

                                      دکتر رسول دیناروند- معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو

   

Browse by Audience

لینکهای داخلی

Browse by Audience

لینکها