بازگشت

  ضابطه فروش اینترنتی

  دانلود فایل

  تاریخ آخرین بروز رسانیچهارشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۴

  ضابطه فروش اینترنتی اقلام غیرداروئی در داروخانه های کشور

  عنوان

  تهیه کننده

  تایید کننده

  تصویب کننده

  سمت

  نام

  هماهنگ کننده کمیته تدوین

  دکتر سعداله پرویزی

  مدیر کل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر

  دکتر مهدی پیرصالحی

  معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو

  دکتر رسول دیناروند

   

  مقدمه

   به استناد ماده 33 قانون برنامۀ چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و ماده 40 برنامه جامع
  توسعه تجارت الکترونیک مصوب سال 1384و ماده 3 اساسنامه مرکز توسعه تجارت الکترونیک و به منظور تسهیل در دسترسی آحاد مردم به کالاهای سلامت محور در تمامی نقاط کشور بصورت آسان، عادلانه و یکسان تدوین گردیده است.

  ماده 1 ـ داروخانه های دارای مجوز فروش اینترتی کالاهای سلامت محور غیر داروئی داروخانه هائی هستند که برای فروش اینترنتی این اقلام از سازمان غذا و دارو و یا معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مربوطه مجوزهای لازم را اخذ کرده باشند. وب سایت فروش اینترنتی این داروخانه ها باید نماد اعتماد الکترونیک را از مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت اخذ کرده باشند.

  ماده 2 ـ کلیه قوانین و مقررات نظارتی حاکم بر داروخانه های کشور در داروخانه های دارای مجوز فروش اینترنتی نیز حاکم می باشد.

  ماده 3- داروخانه های دارای مجوز فروش اینترنتی صرفا مجاز به فروش کالاهای بهداشتی، آرایشی، مکملهای تغذیه ای، شیرخشک، فرآورده های طبیعی وسنتی و ملزومات مصرفی پزشکی دارای مجوز از سازمان غذا و دارو از طریق اینترنت هستند.

  تبصره 1: فروش هر گونه دارو از جمله داروهای OTC از طریق اینترنت ممنوع است.

  تبصره 2: این داروخانه ها موظف هستند شناسه رهگیری فرآورده های فروخته شده از طریق اینترنت را نیز در پورتال سازمان غذا و دارو ثبت نماید.

  ماده 4 ـ درج مشخصات دقیق هویتی و مکانی داروخانه (نام داروخانه، آدرس، تلفن، موسس و شماره مجوز تاسیس) و نماد اعتماد الکترونیکی و مشخصات مسوول فنی در وب سایت داروخانه الزامی است.

  ماده 5- اطلاع رسانی دقیق در مورد کالاهای قابل فروش از طریق اینترنت شامل تصویر کالا، حجم یا وزن، جنس و نوع بسته‌بندی و قیمت مصرف کننده و همچنین اطلاعات دقیق از موارد مصرف و عدم مصرف و نیز درج هشدارهای ضروری مطابق با برچسب یا بروشور محصول به گونه ای که خریدار بطور کامل و دقیق از ماهیت، کیفیت و مقدار کالای مورد نظر خود مطلع گردد و پس از دریافت آن کالا بتواند مشخصات درج شده در سایت را با کالای دریافتی تطبیق دهد، الزامی است.

  ماده 6- درج هرگونه تبلیغات در وب سایت داروخانه ممنوع است.

  ماده 7ـ درصورت مشاهدۀ هر گونه تخلف از این ضابطه برابر دستورالعمل ابلاغی، مجوز فروش اینترنتی داروخانه بنا به تشخیص سازمان غذا و دارو یا دارو یا دانشگاه علوم پزشکی مربوطه تعلیق یا لغو می گردد. عدم رعایت مفاد این ضابطه در مرحله اول منجر به تذکر کتبی با درج در پرونده ارزشیابی داروخانه و درصورت تکرار، مجوز فروش اینترنتی داروخانه به تشخیص سازمان غذا و دارو یا دانشگاه علوم پزشکی بین شش ماه یا یکسال تعلیق خواهد شد.

  • لغو یا تعلیق مجوز داروخانه و یا نماد اعتماد الکترونیک و یا دریافت سه تذکر کتبی بلافاصله باعث لغو مجوز فروش اینترنتی داروخانه می‌شود.

  ماده 8 - کلیه مسئولیتهای قانونی ناشی از عدم رعایت مفاد این ضابطه برعهده مؤسس و مسئول فنی داروخانه خواهد بود.

  ماده 9– نظارت بر رعایت مفاد ضابطه مجوز فروش اینترنتی بر اساس دستورالعمل ابلاغی بر عهده دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور می باشد.

  ماده 10- این ضابطه در ششمین جلسه مورخ 27/7/93 کمیسیون قانونی ماده 20 داروخانه ها به تصویب رسیده و از تاریخ ابلاغ توسط سازمان غذا و دارو قابل اجرا است.

Browse by Audience

لینکهای داخلی

Browse by Audience

لینکها